Skulptur framför entrén till Nynäshamns gymnasium

Kontakta gymnasiet

Här hittar du kontaktvägar till vår personal samt vägbeskrivning och karta för att hitta till Nynäshamns gymnasium.

Skolledning

Vår övertygelse är att alla har styrkor och intressen så vårt fokus är att basera lärandet på dem och göra undervisningen tillgänglig. När vi arbetar på det sättet är gymnasiet en självklar utbildning för alla.

Vårt mål är att ge våra elever förutsättningar att ta gymnasieexamen, men också till ett livslångt lärande. Då har de det som behövs för att kunna verka i samhället och leva ett bra liv. Det känns meningsfullt.

Hjärtligt välkommna till Nynäshamns gymnasium!

Lena Birkmanis, rektor

Telefon: 08-520 683 50
e-post: lena.birkmanis@nynashamn.se

Lars Nyberg, biträdande rektor

Telefon: 08-520 683 23
e-post: lars.nyberg@nynashamn.se

Elevhälsa och studievägledning

Anna Näslund, skolsköterska

Telefon: 08-520 683 26,
e-post: anna.naslund@nynashamn.se

Skolsköterskan finns tillgänglig för besök måndag-fredag:
Måndag - torsdag 8.00 - 16.30
Fredag 8.00 - 15.00

Linda Östman, skolkurator

Telefon: 076-125 83 27
e-post: linda.ostman@nynashamn.se

Skolkuratorn finns tillgänglig för besök måndag-fredag:
Måndag - torsdag 8.00 - 15.00
Fredag 8.00 - 14.30

Kitty Gradeborn-Backlund, specialpedagog

Telefon: 08-520 684 43, mobil: 072- 467 24 43
e-post: kitty.gradeborn-backlund@nynashamn.se

Ola Karlsson, studie- och yrkesvägledare

Telefon: 08-520 683 28
e-post: ola.karlsson@nynashamn.se

Administration

Ann-Louise Gyllander, skoladministratör

Telefon: 08-520 683 44
e-post: ann-louise.gyllander@nynashamn.se

Anna Gustavsson, skoladministratör

Telefon: 08-520 683 50
e-post: anna.gustafsson@nynashamn.se

Therese Skoogh, skoladministratör

Telefon: 08-520 683 24
e-post: therese.skoogh@nynashamn.se

Hans Thiel, vaktmästare

Telefon: 08-520 683 31
e-post: hans.thiel@nynashamn.se

Vägbeskrivning

Kommer du med bil

Kommer du från Stockholm och närmar dig Nynäshamn, sväng till höger mot Hammarhagen.
Kör över järnvägsbron se vidare på kartan nedan.

Parkering finns precis intill skolan.

Kommer du med tåg - station Nynäsgård

Ta pendeltåget och gå av vid Nynäsgårds station.
Gå på gång- och cykelvägen i motsatt färdriktning och följ Nynäsvägen norrut .
Du passerar OKQ8 bensinstation på höger sida och fortsätter ytterligare några hundra meter, följ därefter skyltningen till Nynäshamns gymnasium.
Länk till SL för information om pendeltågen.

Karta

Kontakt

Nynäshamns gymnasium

08- 520 683 50
gymnasieskolan@nynashamn.se
Besöksadress: Kvarnvägen 4,
149 45 Nynäshamn

 

Expeditionens öppettider

måndag 9-16
tisdag-torsdag 8-16
fredag 9-12

Sidan senast ändrad:

Sidan senast ändrad:

Saknar du något på denna sida?