Översätt

Translate

Translate Stäng

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Sök

Meny

Stöd att hitta arbete

Nynäshamns kommun ger olika former av stöd till unga, personer med funktionsnedsättning, nyanlända och till personer med försörjningsstöd - eller som på andra sätt har svårt att få ett arbete.

Du som är ung

16-24 år, Ung i Nynäs

Ung i Nynäs är till för dig mellan 16-24 år som behöver stöd och vägledning för att hitta ett arbete eller välja vad du vill studera. På Ung i Nynäs möter du ett team med arbetsförmedlare, arbetsmarknadskonsulenter och studie- och yrkesvägledare. Vi kartlägger dina behov och tillsammans arbetar vi för att du ska få rätt stöd att få ett arbete eller börja studera.

Du kan själv ta kontakt med Ung i Nynäs. Har du redan kontakt med en socialsekreterare, arbetsförmedlare, kurator, studie- och yrkesvägledare får du hjälp att komma i kontakt med oss.

Kontakt

Ung i Nynäs
Lövlundsvägen 5, 1 trappa
149 30 Nynäshamn

Malin Wallmark
gruppchef/verksamhetsledare
08-520 739 53
malin.wallmark@nynashamn.se

Jessica Andersson
studie- och yrkesvägledare
08-520 683 63
jessica.andersson@nynashamn.se

Mona Hällblad
arbetsmarknadskonsulent
08-520 684 03
Mona.hallblad@nynashamn.se

Frida Johnsson
arbetsmarknadskonsulent
08-520 688 95
frida.johnsson@nynashamn.se

Therése Kervefors
arbetsförmedlare
010-488 93 20
therese.kervefors@arbetsformedlingen.se

Malin Larsson
arbetsförmedlare
010-486 60 62
malin.larsson@arbetsformedlingen.se

16-35 år med särskilda behov, SamMA-projektet

Du som är mellan 16-35 med behov av stöd och anpassning för att få ett arbete finns SamMA-projektet. SamMa står för "sammanhållen mobilisering ut mot arbete". Här arbetar ett team från kommunen, Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen tillsammans för att ge dig ett sammanhållet stöd så att du kan få ett arbete eller börja plugga.

Du kan få hjälp med:

  • Samordna dina myndighetskontakter.
  • Handledning för att hitta, få och behålla ett arbete.
  • Kontakt med en arbetsterapeut för anpassningar på din praktik eller arbetsplats.
  • Kontakt med en hälsopedagog.

Anmäl dig genom att höra av dig till Malin Wallmark via e-post eller telefon. Det går också bra att anmäla sig via sin handläggare i kommunen, hos försäkringskassan eller Arbetsförmedlingen. 

Kontakt

Malin Wallmark
delprojektledare Nynäshamn
08-520 737 87
malin.wallmark@nynashamn.se

Margareta Nylander
projektledare
08-606 92 53
margareta.nylander@haninge.se

Du som har funktionsnedsättning

16-35 år med särskilda behov, SamMa-projektet

Du som är mellan 16-35 med behov av stöd och anpassning för att få ett arbete finns SamMa-projektet. SamMa står för "sammanhållen mobilisering ut mot arbete". Här arbetar ett team från kommunen, Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen tillsammans för att ge dig ett sammanhållet stöd så att du kan få ett arbete eller börja plugga.

Du kan få hjälp med:

  • Samordna dina myndighetskontakter.
  • Handledning för att hitta, få och behålla ett arbete.
  • Kontakt med en arbetsterapeut för anpassningar på din praktik eller arbetsplats.
  • Kontakt med en hälsopedagog.

Anmäl dig genom att höra av dig till Malin Wallmark via e-post eller telefon. Det går också bra att anmäla sig via sin handläggare i kommunen, hos försäkringskassan eller Arbetsförmedlingen. 

Kontakt

Malin Wallmark
delprojektledare Nynäshamn
08-520 737 87
malin.wallmark@nynashamn.se

Margareta Nylander
projektledare
08-606 92 53
margareta.nylander@haninge.se

Du som är vuxen

Du med försörjningsstöd, AUC

För dig som har försörjningsstöd erbjuder Arbets- och utvecklingscentrum (AUC) olika aktiviteter för att du ska kunna försörja dig själv.

Exempel på aktiviteter:

  • Jobbsök.
  • Motiverande samtal.
  • Arbetsträning.
  • Praktik.
  • Stöd till dig som har kontakt med Arbetsförmedlingen.
  • Skapa nätverk.

Kontakt

Arbets- och utvecklingscentrum, AUC
Lövlundsvägen 5
149 30 Nynäshamn

Anne Gustafsson
gruppchef
08-520 681 81
anne.gustafsson@nynashamn.se

Eva Gunnarsson
arbetsmarknadskonsulent
08-520 738 06
eva.gunnarsson@nynashamn.se

Helen Strandkulle
arbetsmarknadskonsulent
08-520 788 79
helen.strandkulle@nynashamn.se

Saija Winsa
KBT-konsulent
08-520 684 24
saija.winsa@nynashamn.se

Anders Lindvall
arbetsmarknadskonsulent
08-520 683 99
anders.lindvall@nynashamn.se

Du som inte arbetat på länge, MIA

MIA står för "mobilisering inför arbete" och riktar sig till dig mellan 16 och 64 år som står långt från arbetsmarknaden. Vi ger människor som av olika anledningar aldrig har arbetat, eller som inte arbetat på länge, chans att förbereda sig för ett jobb. Ofta sker det i små steg, men alltid i rätt riktning.

Här får du hjälp med olika insatser som till exempel arbetsträning, individuell coachning eller samtalsstöd.

Kontakt

Emmeli Söderholm
projektledare
08-606 93 09
emmeli.soderholm@haninge.se

Terése Sveijer
SE-konsulent
08-520 684 86
terese.sveijer@nynashamn.se

Miriam Malm
case manager
08-520 689 06
miriam.malm@nynashamn.se

Saija Winsa
KBT-konsulent
08-520 684 24
saija.winsa@nynashamn.se

Du som är nyanländ

På Etableringscentrum förbereder vi nyanlända personer inför arbete eller studier och stöttar i kontakten med arbetsgivare. Etableringscentrum är ett projekt som arbetar med utomeuropeiskt födda personer mellan 20–64 år.

Kontakt

Etableringscentrum
Lövlundsvägen 3
149 30 Nynäshamn

Soraya Karlsson
delprojektledare
08-520 681 15
soraya.karlsson@nynashamn.se

Anneli Sada
arbetsmarknadskonsulent
08-520 681 21
anneli.sada@nynashamn.se

Emma Larsson
arbetsmarknadskonsulent
08-520 689 10
emma.larsson@nynashamn.se

Yousef Termanini
samhällsvägledare
08-520 689 05
yousef.termanini@nynashamn.se

Adele Malek
kundvärd
adele.malek@nynashamn.se

Sidan senast ändrad: 2020-09-02

Sidan senast ändrad: 2020-09-02

Saknar du något på denna sida?

På nynashamn.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?