22 dec 2020

Hillstad, Backlund och Bujinkan är årets pristagare

Nu är det klart vilka som är årets tre pristagare för att ha gjort betydelsefulla insatser för kulturen och föreningslivet i Nynäshamns kommun. De prisade är Lou Lou Hillstad, Erik Backlund och Bujinkan Nynäshamn.

Pristagare

Kulturstipendiaten Lou Lou Hillstad diplomerades av kultur- och fritidsnämndens avgående ordförande Maria Gard Günster. Foto: Åsa Urberg

Nu är det klart vilka som är årets tre pristagare för att ha gjort betydelsefulla insatser för kulturen och föreningslivet i Nynäshamns kommun. De prisade är Lou Lou Hillstad, Erik Backlund och Bujinkan Nynäshamn.

Det är en jury bestående av kultur- och fritidsnämndens arbetsutskott och representanter från kultur- och fritidsavdelningen som utser pristagarna. De prisade har nu under ”pandemianpassade” förhållanden fått ta emot sina diplom.

Presentation av 2020 års pristagare

  • Årets kulturstipendiat är Lou-Lou Hillstad, som får 10 000 kronor.

Motiveringen: ”Lou-Lou Hillstad är en mycket kreativ och engagerad kulturpersonlighet i Nynäshamn. Genom sitt förvaltande av Sorundas historia är hon starkt bidragande till att upprätthålla ett levande kulturarv.

Hon förvaltar detta arv genom aktivt arbete bland annat i hembygdsföreningen och en mängd olika arbeten och aktiviteter. Hon håller events med traditionella teman, till exempel allhelgonafirande i Fattigstugan. Hon guidar vid Moa Martinssons torp Johannesdal. Hon skriver också artiklar i hembygdsföreningens tidning och håller i föreläsningar.

Lou-Lou håller också i guidade turer, föreläser om forntida Södertörn, märker ut platser för fornlämningar och tecknar upp nya promenadsträckor genom landskapet. Hon har medverkat i produktionen av SVT:s ’Full patte’ samt i Maj Wechselmanns dokumentär om författaren Moa Martinsson, (Landsmodern).

Det mesta hon gör är av egen ideell kraft och just nu arbetar hon med en uppdatering av Sorundaboken som ska ges ut digitalt. Juryn anser att Lou-Lou Hillstads arbete har ett enormt kulturvärde för Nynäshamns kommun.”


  • Årets ledarstipendium på 10 000 kronor tillfaller Erik Backlund, Ösmo Nynäs Friidrottsklubb.

Motiveringen: ”Erik Backlund är en engagerad person som ser möjligheter i alla situationer. Han ställer alltid upp för klubben och fattas det tränare någon gång, någonstans, så rycker Erik in.

Han är alltid lösningsfokuserad och anpassar träningar efter förutsättningar och behov. Han har ett öga för detaljer och ser vad varje individ kan utveckla och förbättra och med lugn, tålamod och positivitet lyckas han få de mest uppgivna barn- och ungdomsansikten att lysa upp. Han får dem att prova igen och inte ge upp.

Erik var redan som barn aktiv i klubben och har nu i vuxen ålder varit en av klubbens eldsjälar och en omtyckt, engagerad ledare i cirka 15 år.”

Pristagare

Årets ledare Erik Backlund tillsammans med prisutdelaren Maria Gard Günster. Foto: Åsa Urberg

  • Årets förening är Bujinkan Nynäshamn, som för det får ett stipendium på 15 000 kronor.

Motiveringen: Bujinkan Nynäshamn grundades under tidigt 1980-tal av eldsjälen Stefan Rehnström. Föreningen bidrar till en föreningskultur som hjälper och stöttar i olika samarbetsformer, vilket kommer fler medlemmar till del än föreningens egna.

Bujinkan har hållit kurser i fallteknik på bland annat Nynäshamns ridklubb samt avgiftsfria kurser i självförsvar för tjejer. Bujinkan hjälper till att förmedla ny och gammal japansk kultur till intresserade.

Föreningen har lagt ner mycket tid och privata resurser för att bygga upp en träningslokal i traditionell japansk stil. Det finns ett stort engagemang och vilja att förmedla sporten och traditionerna vidare.

Text: Henrik Schmidt

Pristagare

Bujinkan Nynäshamns Stefan Rehnström i föreningens träningslokal tillsammans med prisutdelare Maria Gard Günster. Foto: Åsa Urberg

Saknar du något på denna sida?

På nynashamn.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?