Sök
Lastfartyg som lagt till vid kajen i kvällsljus.

Foto: Stockholms Hamnar

Stockholm Norvik Hamn

Stockholm Norvik Hamn är Sveriges nya hamn för rullande gods och containrar.

Stockholm Norvik Hamn som ligger vid infarten till Nynäshamn är ett nytt logistiknav i den växande Stockholms- och Mälardalsregionen. Den nya hamnen kommer att ersätta Frihamnen i Stockholm. 

Här finns en rorohamn som drivs av Stockholms Hamnar och en containerterminal som drivs av Hutchison Port Holdings. Fullt utbyggd kommer Stockholm Norvik Hamn att ha nästan 1400 meter kaj och vara 44 hektar stor. 

Järnväg och logistik- och företagspark

I anslutning till hamnen byggs en järnväg som ansluter till Nynäsbanan. NCC planerar även att anlägga en logistik- och företagspark som ligger granne med hamnen.

Fakta om hamnen

  • Har kortare avstånd till öppet hav än någon annan hamn på östkusten
  • Har ett djup på 16,5 meter och tar emot de största fartygen som går in i Östersjön
  • Har korta ledtider till alla viktiga hamnar i Östersjön
  • Har effektiva intermodala transportanslutningar till övriga Sverige
  • Ligger fem minuter från motorvägen och utanför Stockholms rusningstrafik
  • 44 hektar
  • 1 325 meter kaj
  • Järnväg

Källa: Stockholms Hamnar

Kontakt

Helena Matthews

näringslivschef
08-520 681 68
helena.matthews@nynashamn.se

Emelie Norrljung

näringslivskoordinator
08-520 688 05
emelie.norrljung@nynashamn.se

Janet Jonsson

näringslivsutvecklare
08-520 681 48
janet.jonsson@nynashamn.se      

Lena Hentschel

näringslivsutvecklare
08-520 681 73
lena.hentschel@nynashamn.se

Kicki Lundgren

samordnare sommarjobb
08-520 684 37
kicki.lundgren@nynashamn.se     

Nina Munters

tillväxtstrateg
08-520 737 02
nina.munters@nynashamn.se

Sidan senast ändrad:

Sidan senast ändrad: