Sök
Uteservering i gästhamnen i Nynäshamn

Det lokala näringslivet

Näringslivet i Nynäshamn uppvisar en rik variation av företag. De flesta är småföretag och de största branscherna är byggverksamhet och handel.

Det finns närmare 3000 registrerade företag i Nynäshamn, och antalet ökar varje år. Av dessa är drygt 900 aktiva aktiebolag, det vill säga innehar F-skattsedel och är momsregistrerade.

De branscher som sysselsätter flest personer i Nynäshamn är byggverksamhet, handel samt industri och tillverkning.

Majoriteten är enskilda firmor

Majoriteten av företagen i Nynäshamn är enskilda firmor och relativa andelen företagare är nästan 5 procentenheter högre än i riket. Det finns nästan 900 arbetsgivare i kommunen.

Totalt 67 procent av företagen har en person sysselsatt, 23 procent har 2-4 anställda, 8 procent har 5-9 anställda och 2 procent av företagen har mer än 10 sysselsatta. Andelen egenföretagare men även företag som anställer mer än 10 personer har ökat de senaste åren.

Tio arbetsgivare med över 50 anställda

Nynäshamn har få stora arbetsplatser. Nynäshamns kommun är den största arbetsgivaren med cirka 2 000 anställda. Det finns tio arbetsgivare som har över 50 anställda. Oljeraffinaderiet Nynas AB är det största företaget i kommunen.

Källa: SCB

Kontakt

Helena Matthews

näringslivschef
08-520 681 68
helena.matthews@nynashamn.se

Emelie Norrljung

näringslivskoordinator
08-520 688 05
emelie.norrljung@nynashamn.se

Janet Jonsson

näringslivsutvecklare
08-520 681 48
janet.jonsson@nynashamn.se      

Lena Hentschel

näringslivsutvecklare
08-520 681 73
lena.hentschel@nynashamn.se

Kicki Lundgren

samordnare sommarjobb
08-520 684 37
kicki.lundgren@nynashamn.se     

Nina Munters

tillväxtstrateg
08-520 737 02
nina.munters@nynashamn.se

Sidan senast ändrad:

Sidan senast ändrad:

Saknar du något på denna sida?