Vattenläckage i delar av Rosengården
Ett vattenläckage har upptäckts i delar av Rosengårdens B-hus. Vatten har trängt in i bostadsrum och korridorer på flera våningsplan. Sammanlagt bor ett 20-tal personer den berörda delen, ett fåtal av dessa har i dagsläget behövt flytta till andra lägenheter inom Rosengården.
Situationen är för närvarande under kontroll och läckagen har stoppats. Eftersom vatten har trängt in i väggar och tak behöver delar av fastigheten åtgärdas.
– Vår högsta prioritet just nu är att säkerställa en trygg och fungerande boende- och arbetsmiljö för boende och medarbetare, säger Mikael Landberg, socialdirektör.
Kommunen undersöker nu vilka åtgärder som behöver genomföras. En tidsplan kan tas fram när undersökningarna är klara och en entreprenör har anlitats.
Det inträffade ska utredas
B-huset renoverades nyligen och invigdes i september i år. Kommunen kommer nu gå igenom all dokumentation för att utreda hur vattenläckaget kunde inträffa.
Berörda boende och anhöriga är underrättade och får fortsatt information från verksamheten om hur deras situation påverkas.